KURUCUMUZ

Kurucumuz Sadettin Dinçer, 1929 yılında Malatya’nın Gündüzbey köyünde yoksul bir ailenin çocuğu olarak dünyaya gelmiştir. Zorlu şartlar ve girişimci yapısı sayesinde çocukluk yaşlarından itibaren, pazarcılık, gıda alım-satımı vb. işlerle ticaret hayatına atılmıştır. Henüz 12 yaşında ilk mekanik dokuma el tezgâhına sahip olarak tekstil üretimine adım atmış, ilerleyen yıllarda tekstilin birçok alanında üretim ve satış faaliyetinde bulunmuştur.

1969 yılında Malatya’nın ilk özel sanayi kuruluşunu hayata geçirmiş, daha sonra 1982 yılında Güntaş’ı kurmuştur.

Sadettin Dinçer’in hayatını “Çölde Çiçek Yetiştirmek” ismiyle kitaplaştıran Prof. Dr. İlhan Erdoğan önsözde kendisinden şu şekilde bahsetmektedir: “Sadettin Dinçer Anadolu’nun birçok isimsiz kahramanından birisidir. Çocukluğundan itibaren çile çekmiş, koşmuş ama yorulmamış bir kişiliktir. Adı gazete sayfalarına manşet olmasa da ot dahi bitmeyen bir tarladan büyük bir sanayi tesisi ve meyve bahçesi ortaya çıkarmıştır. Kendisini tanıdığımda anlattıklarından etkilenip, ‘Hacı Bey hayatınızı yazalım, okuyanlara, özellikle günümüzün bazen ümitsizliğe kapılan gençlerine örnek olursunuz’ dediğimde, ‘Ne yaptık ki örnek olalım’ demişti. Bana sorarsanız çok şey yapmıştı. Ben Sadettin Dinçer’i tanıdığımda, bu konuşmaları fabrikadaki odasında yaptığımda, o arazinin üzerinde Malatya’nın en büyük sanayi tesislerinden biri kuruluydu. Bir zamanlar üzerinde ot bile olmayan bu arazi içinde yüzlerce kişinin çalıştığı fabrikaların yanı sıra, büyük ve görkemli bir bahçesi yer alıyor.”

Ağır bir mücadele örneği olan hayatı her zaman bizlere ve çevresine örnek olmuştur. 2004 yılında Güntaş’ı bizlere emanet ederek aramızdan ayrılan kurucu büyüğümüzü rahmetle yâd ediyoruz.